Pale CFA

Zadzwoń

Czym są pale CFA?

Fundamenty palowe stosuje się przy dużych, ciężkich budowlach, kiedy trzeba przenieść obciążenia obiektu na głębsze warstwy gruntu. Taka konstrukcja wyróżnia się wysoką wytrzymałością i sprawdza się wszędzie tam, gdzie tradycyjny sposób budowy jest nieopłacalny albo bardzo trudny do przeprowadzenia.

Dostępne u nas pale fundamentowe CFA mogą być stosowane na prawie wszystkich rodzajach podłoża. Są to pale formowane świdrem ciągłym – świder o pustym rdzeniu wkręca się w grunt aż do osiągnięcia głębokości wskazanej w projekcie budowlanym, następnie świder się podciąga i jednocześnie wtłacza pod ciśnieniem mieszankę betonową. Kolejny etap to wprowadzenie w świeży beton zbrojenia, najczęściej na całej długości pala.

Jest to całkiem inny sposób wykonywania pali, ponieważ wszystko odbywa się w jednym cyklu. Ilość urobku jest mniejsza, a jego część trafia wskutek wiercenia do otaczającego gruntu, co nadaje mu większą stabilność i chroni stateczność otworu.

 

Gdzie można stosować pale CFA?

Jest to idealne rozwiązanie przy budowie fundamentów głębokich oraz w konstrukcjach oporowych. Dzięki palom CFA można zabezpieczyć osuwiska, są też one ważną częścią infrastruktury przeciwpowodziowej. Ze względu na bezwibracyjne wykonanie, pale CFA są polecane przy stawianiu obiektów w bliskim sąsiedztwie już istniejących budynków, bez ryzyka ich uszkodzenia. W ramach budownictwa infrastrukturalnego, pale fundamentowe wykorzystuje się do posadowienia mostów, dróg, tuneli, ekranów akustycznych, a także w konstrukcjach, które są rozszerzeniem istniejącego obiektu, na przykład przy rozbudowie węzła autostradowego.

Wielkim plusem tej techniki jest to, że można z niej korzystać w niemal wszystkich warunkach gruntowych – pale CFA wykonuje się w miękkich skałach, glinach, żwirach, piaskach czy namułach, przeszkodą nie jest także wysoki poziom wód gruntowych. Właściwie wykonane pale fundamentowe są w stanie przenosić bardzo duże obciążenia ściskające, boczne i wyciągające, a ich długość sięga nawet 30 metrów.

Najczęściej jednak pale CFA mają długość 6-12 metrów, a ich średnica oscyluje w granicach 400-1200 mm – w porównaniu do pali wykonywanych klasyczną metodą, CFA o takich samych wymiarach mają znacznie większą nośność. Pale naszej produkcji są zawsze poddawane dokładnej kontroli procesu, co daje gwarancję trwałości i wysokiej jakości.

 

Zalety pali CFA

Technologia CFA ma wiele zalet, dlatego coraz więcej inwestorów chętnie z niej korzysta. Produkcja pali CFA odbywa się z udziałem bardzo wydajnych, nowoczesnych maszyn, co przekłada się na znacznie szybszą pracę i możliwość wykonania w tym samym czasie większej ilości pali. Tak poprawiona efektywność robót pozwala obniżyć koszty inwestycji – znika konieczność wykonywania zawiesin stabilizujących czy orurowania, co jest niezbędne przy tradycyjnej technice wbijania pali.

Wiercenie pali CFA nie wywołuje wibracji ani nie generuje hałasu, więc taka instalacja bez problemu może być prowadzona na terenie zabudowanym, nie wywołując większego dyskomfortu wśród mieszkańców danego obszaru. Oznacza to także większe bezpieczeństwo dla otoczenia.

Total Website Visits: 25423